ORDU PERŞEMBE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OSMANLI TÜRKÇESİYLE HAZIRLANMIŞ BİR DERGİ: "DERKENAR"

OSMANLI TÜRKÇESİYLE HAZIRLANMIŞ BİR DERGİ:

Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Ordu'da bir ilke imza atarak Osmanlı Türkçesiyle bir okul dergisi çıkardılar. Bu derginin en önemli özelliği daha önce yapılmış çalışmalardan farklı olarak günümüzde giderek önemi artan Osmanlı Türkçesi kullanılarak tasarlanmış olması. Latin harfleri tamamen devre dışı bırakılmamış. Dergiye seçilen yazılar hem Latin harfleriyle hem de Osmanlı Türkçesi (Arap) harfleriyle yazılmış. Aynı içeriğe sahip olan fakat farklı harflerle yazılan yazılar karşılıklı sayfalara yerleştirilmiş. Böylece hem Osmanlı Türkçesine dikkat çekmek hem de günümüzde kullanılan Latin harflerinden karşılaştırmak hedeflenmiş.

Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Nuri Bahtiyar ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Gökhan Demir İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Çulfaz'ı makamında ziyaret ederek öğrenciler tarafından Osmanlı Türkçesiyle hazırlanan dergiyi takdim ettiler.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Gökhan Demir, dergi hakkında bilgilendirme yaptı. Çulfaz, böyle çalışmaların teknolojiyle birleşerek artması temennisinde bulundu. Okul idaresini destek ve teşvikleri nedeniyle, derginin yayına hazırlanmasında büyük gayretler sarf eden Gökhan Demir'i ve öğrencileri tebrik etti. "Çağa yetişmek ve çağın ilerisine geçecek işler yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam etmek gerekir." dedi.

 

15-05-201915-05-201915-05-201915-05-201915-05-201915-05-2019

Kacalı Mah. Hükümet Binası Kat 3 Perşembe ORDU - 452 5170072 517 00 75

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.