ORDU PERŞEMBE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Seddar Yavuz, Sosyal Bilimler Lisesinde “Kariyer Günleri” Etkinliğine Katıldı

Ordu Valisi Seddar Yavuz, İMKB Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri ve Meslek Tercihi” etkinliğinin konuğu oldu. 
Vali Seddar Yavuz, Sosyal Bilimler Lisesinde “Kariyer Günleri” Etkinliğine Katıldı

Programa, Kaymakam Ahmet Arık, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çulfaz, Şube Müdürleri Adnan Yazıcı, Bülent Yılmaz, Okulun idareci, öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Vali Seddar Yavuz, İMKB Sosyal Bilimler Lisesi’nin Spor Salonunda düzenlenen programda, mülki idare mesleği hakkında öğrencileri bilgilendirdi ve tecrübelerini paylaştı.

“BEN KİMİM SORUSUNA DOĞRU CEVAP VERMELİYİZ”

İnsan için en önemli hususun kendisini tanıması olduğunun altını çizen Vali Yavuz, “Ben kimim?” sorusuna doğru cevap verilmesi gerektiğini söyledi.

Kariyerle ilgili hususlardan bir tanesinin “Ben Kimim” sorusuna doğru cevap vermek olduğunu hatırlatan Vali Yavuz “Birçok insan ne güzelliğinden emindir, ne aklından, ne fiziğinden. Her defasından çevresinden bir takdir, teşekkür ve iltifat duymak ister. O yüzden hayatta başarılı olmanın en önemli, kilit, sihirli cümlelerinden bir tanesi aslında ‘ben kimim’ sorusunu doğru cevaplamakla başlar. Dolayısıyla biz yeteneklerimizi, kabiliyetlerimizi ve zekâmızı tanımlayabiliyor muyuz? O yüzden birinci kariyerle ilgili hususlardan bir tanesi bu soruya doğru cevap vermektir. Bu sorulara nasıl doğru cevap verebiliriz. En yakın arkadaşlarımızdan başlayarak onların görüş ve önerileri bizim için bir ipucu olabilir. İkincisi öğretmen arkadaşlarımızın sizinle ilgili değerlendirmeleri önemli bir veri olabilir. Ailenizin içinden bulunduğunuz toplumun değerlendirmeleri olabilir. Bunun dışında elbette uzmanlardan istifade edilebilir” diye konuştu.

Konuşmasının devamında yaşanan sorunlara da değinen Vali Seddar Yavuz, Türkiye’de en büyük sorunlarından bir tanesinin sürekli bir yarış, rekabet ve en yüksek puanla girilen yerin en iyi yer olduğuna dair kanaat olduğuna dikkat çekerek öğrencilere ne olmak istiyorlarsa o konu üzerinde iyi bir inceleme ve araştırma yapmaları konusunda tavsiyede bulundu.

“Türkiye’de en büyük sorunlardan bir tanesinin de İnsanların yaptıkları işten memnun olmaması” diyen Vali Seddar Yavuz, insanların hem kendini hem de seçeceği mesleği doğru tanımlaması gerektiğini vurguladı.

Vali Yavuz, “Biz acaba seçeceğimiz veya seçmek istediğimiz meslekle ilgili bu meslekte öne çıkmış insanlarla bir arada bulunabilir miyiz? Onların tecrübesinden istifade edebilir miyiz? İkinci en önemli husus bu görüştüğümüz insanlar bu mesleği gerçekten iyi icra ettiğini düşündüğünüz insanlarla bir araya gelerek onların tecrübelerinden istifade etmemiz gerekir bizim kişilik özelliklerimiz yeteneklerimiz bu mesleği icra etmeye uygun mu? Bu sorunun cevabını mutlaka bulmalıyız” dedi.

“ÜLKÜ VE İDEAL OLMAZSA OLMAZDIR”

Vali Yavuz, konuşmasının devamında bunları yapabilmek için ülkü ve idealin olmazsa olmaz koşullar olduğunu belirterek, gençlerin Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Milletinin geleceğine dair bir endişesi,  ona hizmet etme aşkı ve sevdası olması gerektiğini söyledi.

“Biz bu coğrafyada bin yıldır yaşayan 1071’le kıyam ve dirilişe geçen bir milletin evlatlarıyız. Bu topraklarda yaşayabilmenin çok ciddi bir bedeli var. Bu bedeli biz yüzyıllardır ödüyoruz” diyen Vali Seddar Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bizim sizlerden beklentimiz; bu toplumun değerleri ile buluşmanız, bu toplumun değerleri ile yabancılaşmamanızdır. İçinde yaşadığımız topluma bizim bir vefa borcumuz var. İçinde yaşadığı toplumu aşağılayan, onun değerleri ile kavgalı, hatta düşman bir gençliğin bu topluma kazandıracak hiçbir şeyi yoktur. O yüzden bin yıllık geçmişimizden güç alan ve bin yıllık serüvenimizi iyi bilen, değerler ile buluşmuş bir gençliğin kariyer planlamasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla felsefi tabanı olmayan hiçbir başarı kalıcı değildir. Neden, niçin sorularını doğru sormayan hiç kimsenin başarısı kalıcı değildir. Nitekim saman alevi gibi akademik başarıları elde edersiniz, daha sonra tepetaklak devrilirsiniz.”

Programda konuşma yapan İMKB Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Nuri Bahtiyar ise “Kariyer Günleri” etkinliği dolayısıyla Vali Seddar Yavuz’u ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, okul hakkında bilgiler verdi.

Bahtiyar, “Sosyal bilimler liseleri, eşit ağırlık alanında eğitim öğretimin yapıldığı okullardır. Sosyal bilimler lisesi öğrencilerinin kariyer anlamında hedeflediği ilk bölümler arasında hukuk fakültesi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi yer almaktadır. Sayın Valimizin böyle bir etkinlikte öğrencilerimizle buluşması, onların ufkunu açacak ve kariyer planları açısından öğrencilerimize yol gösterecektir” diye konuştu.

Vali Seddar Yavuz,  buradaki programın ardından, Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğretmenler ile bir araya geldi. Öğretmenlerle bir süre sohbet eden Vali Yavuz, öğretmenlere bazı tavsiyelerde de bulundu.

Vali Yavuz, okulun bazı bölümlerinde yaptığı incelemenin ardından okuldan ayrıldı.

03-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-201703-12-2017

Kacalı Mah. Hükümet Binası Kat 3 Perşembe ORDU - 452 5170072 517 00 75

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.